Restorasyon Tuğlası Çeşitleri

Tuğlalar inşaat alanlarında çok farklı amaçlar ile kullanılmakta olan malzemeler arasında yer almaktadır. Kullanışlı olması ve üretim özellikleri sayesinde farklı alanlarda değerlendirilmesi normal olarak görülmektedir. Binaların iç ve dış alanlarının kaplanması ve kapatılması ile birlikte oda ve benzeri alanlarında oluşturulması amacı ile kullanıldıkları bilinmektedir. Bir diğer kullanım alanı olarak ise restorasyon işlemleri bulunmaktadır. Restorasyon tuğlası olarak adlandırılmakta olan malzemeler özellikle eski bir görünüş verilmek istenilen alanlarda kullanılmakta olan tuğla çeşididir. Eski binaların restore edilmesi ve tekrar kullanılabilir hale getirilmesi işleminde bu tuğla çeşitleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Aslına uygun yapı inşa edilmesi süreci en doğru şekilde bu ürünler ile sağlanmaktadır.

Restorasyon Tuğlası

Restorasyon Tuğlası Özellikleri

Restorasyon tuğlası temel olarak diğer tuğla çeşitleri ile aynı üretim özelliklerine sahiptir. Ancak görüntü özelliklerinin farklı olması özellikle bu işlemler için kullanılmasını sağlamaktadır. restore edilmek istenilen eski binalarda iç duvarların kaplanması ya da dış duvar desen oluşturulması işlemi için en çok tercih edilen malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz eski binalarda tuğla şeklindeki görüntünün sağlanması bu ürünler ile mümkün olmaktadır. Bununla birlikte restorasyon tuğlası mimari amaçlı olarak güzel alanlar oluşturmak amacı ile de kullanılmaktadır. Eski görüntüye sahip yerler oluşturmak üzere tasarlanmakta olan özel kullanım alanları için restorasyon tuğlaları tercih edilmektedir. Bu tuğla seçeneklerinin tamamı aynı kil malzemelerden üretilmektedir. Bu malzemelerin özel fırınlarda pişirilmesi sağlamlığını ve daha uzun kullanımını sağlamaktadır.

Restorasyon Tuğlası Seçenekleri

Restorasyon tuğlası seçenekleri farklı kullanım amaçlarına uygun olmak üzere üretilmektedir. Taban kaplamalarında ya da duvarlarda kullanılan tuğlalar farklı desen ve model özellikleri ile üretilmektedir. Bu ürünlerden özellikle tabanda kullanılanlar ağırlıklı olarak kare ya da dikdörtgen özelliklerde üretilmektedir. Duvar döşemelerinde kullanılan ürünlerde ise farklı seçenekler bulunmaktadır. Altıgen ya da benzeri şekillerde restorasyon tuğlası seçenekleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin kesilerek kullanılabilmesi kaplama işleminin istenilen şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Ürün seçenekleri arasında düz yapıda modellerin bulunması işlemlerin daha kolay gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu tuğla modelleri özel harcı ile duvara ya da yere sabitlenerek uzun süreli kullanımı sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir